Společenské hry jsou skvělým způsobem, jak strávit čas s rodinou a přáteli, ale co takhle vyzkoušet vytvořit vlastní hru? Tento kreativní proces je nejen zábavný, ale také skvělým způsobem, jak se spojit s blízkými a vytvořit originální zážitek.
Pokud do tvorby zapojíte i děti, získají příležitost rozvíjet různé dovednosti, od logiky po kreativitu, a zároveň se pobavit při něčem, co si samy vytvořily. Jak na to? V tomto článku jsme pro vás připravili pár tipů.
Image by freepik
Nejlepší hra je ta, kterou si vytvoříte spolu
Vytvoření vlastní společenské hry je originální způsob, jak si připravit zábavu přesně podle vlastních představ a zároveň strávit kvalitní čas s rodinou či přáteli. Kromě toho, že při tom vznikají nezapomenutelné zážitky, tvorba hry přirozeně rozvíjí řadu užitečných schopností – od logického myšlení a strategického plánování až po kreativitu a práci s pravidly.
Nemusíte přitom investovat do drahých materiálů ani speciálního vybavení. Stačí vám chuť tvořit, trocha fantazie a společné nadšení, které vás spojí u jednoho stolu.
A pokud stále váháte, přinášíme další důvody, proč stojí za to pustit se do vlastní hry:
- Možnost přizpůsobit si ji přesně na míru. Máte rádi vtipné úkoly? Nebo upřednostňujete procvičování znalostí z historie? Je jen na vás, jaký styl zvolíte.
- Společná aktivita pro všechny. Na tvorbě hry se může podílet každý, děti, rodiče i přátelé.
- Rozvoj kreativity. Vymyslet hru od základů je výborný způsob, jak podpořit fantazii, plánování a logické myšlení a zároveň se zabavit při samotném tvoření – podobně jako u tvůrčích dílen, kde vznikají originální nápady vlastníma rukama.
- Úspora financí. Vlastní hra nemusí stát skoro nic, stačí využít toho, co už máte doma.
Rodiče jistě potěší, že pokud do tvorby zapojíte i děti, nejenže při tvorbě mohou rozvinout spoustu užitečných vlastností, navíc je větší pravděpodobnost, že je tato hra bude bavit. Právě hrou dokážete podpořit zdravý vývoj dětí přirozenou a hravou formou, při které si ani neuvědomí, kolik se toho učí.
Kde začít? Stačí dobrý nápad
Všechno začíná nápadem. Promyslete si, jaký typ hry by vás bavil. Má být rychlá a zábavná, plná vtipných úkolů a výzev? Nebo chcete vytvořit strategickou hru, u které budete muset plánovat několik kroků dopředu?
Image by freepik
Při vymýšlení konceptu si položte tyto otázky:
- Kolik hráčů bude hrát?
- Jaká bude věková kategorie hráčů?
- Bude hra soutěžní, kooperativní nebo kreativní?
- Jaký cíl má hra mít? Vítězem se může stát ten, kdo má nejvíc bodů, byl první v cíli, nebo odhalil tajemství.
Máte-li základní koncept, můžete přejít k tvorbě. Tady začíná ta těžší část.
Na začátek si můžete udělat jednoduchý náčrt, jak by mohla hra fungovat. Nakreslete si hrací plochu, sepište pravidla a rozmyslete si mechaniku hry – tedy jak se hráč posouvá vpřed, jaké výzvy musí plnit nebo jaké překážky jej čekají.
Nemusíte vymýšlet všechno nové, můžete se inspirovat v již existujících společenských hrách, které jsou oblíbené už celé generace, a třeba spojit vícero mechanik dohromady.
Co budete potřebovat?
Vytvořit hru nemusí znamenat velké výdaje. Většinu pomůcek naleznete doma. Zkuste nahlédnout do šuplíků a využít různé materiály a běžné výtvarné potřeby:
- Karton a tvrdý papír – vyrobíte z nich hrací desku, její tvar si přizpůsobte podle typu hry.
- Barevné papíry – pokud se vám to ke hře hodí, vyrobte si z nich herní karty nebo figurky.
- Fixy, pastelky či vodové barvy – na ozdobení podle fantazie. Pestré barvy pro děti promění hraní nudné hry plné pravidel na odpoledne plné zábavy při kreativním vytváření a zdobení vlastní hry. A navíc to podpoří jejich vizuální vnímání.
- Staré figurky a kostku – posbírejte je z jiných her, které už nehrajete. Jako postavičky však můžete využít i různé malé předměty, bude to o to zábavnější.
Pokud máte šikovné ruce, můžete zkusit i pokročilejší techniky – například laminování hrací desky, tvorbu vlastních plastových figurek nebo výrobu obalu pro uskladnění celé hry.
Inspirace na vlastní hry
Pokud nevíte, kde začít, přinášíme vám několik tipů na typy her, které si doma dokážete vyrobit:
Image by freepik
Kvízová hra na míru
Vymyslete řadu otázek ze světa filmu, hudby, sportu nebo jiných témat, která máte rádi. Rozdělte hráče do týmů a nechte je soutěžit. Každá správná odpověď posune figurku o políčko dopředu. U hostů určitě zabodujete otázkami, které budou zahrnovat události z vašich životů, navzájem se tak lépe poznáte.
Dobrodružná výprava
Nakreslete mapu s cestou plnou překážek a úkolů. Cílem hry může být například dostat se k pokladu nebo splnit tajnou misi. Na jednotlivá políčka můžete napsat výzvy typu „Zazpívej píseň“, Udělej 5 dřepů“ nebo „Vyřeš hádanku”.
Hra s příběhem
Vytvořte společný příběh, který se rozvíjí během hry. Hráči postupně táhnou karty s různými zvraty a událostmi, které je posouvají v ději. Výsledkem bude nejen vítěz, ale také vtipný a originální příběh, který si můžete společně zapsat.
A co je nejlepší? Všechny hry můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Milujete přírodu? Vymyslete hru s lesními bytostmi. Chcete děti naučit cizí slova? Zahrňte do pravidel slovíčka v angličtině. Fantazii se meze nekladou!
Bonusový tip
Vlastnoručně vytvořená společenská hra nemusí zůstat jen domácí záležitostí. Podobný koncept můžete použít i pro speciální příležitosti, např. svatby. Hry na svatbu a zábava pro hosty jsou stále populárnější a vlastní tematická hra dokáže přidat programu osobité kouzlo a učinit den ještě výjimečnějším.
Tipy pro zaručený úspěch
Aby se vám hra vydařila a bavila vás i vaše blízké, zkuste dodržet pár jednoduchých zásad:
- Testujte pravidla. Po prvním pokusu si hru projděte a sledujte, jestli vše funguje. Nebojte se upravovat a vylepšovat.
- Zjednodušujte. Příliš složitá pravidla mohou hráče odradit. Hra by měla být srozumitelná a plynulá.
- Vizuální stránka prodává. I domácí hra může vypadat krásně, pokud si dáte záležet na barevnosti a designu.
- Zapojit se může každý. Pokud tvoříte hru s dětmi, nechte je kreslit, psát názvy karet nebo vymýšlet úkoly. Budou hrdé, že přispěly a hry si budou víc cenit.
Závěr
Image by freepik
Proč svou hru vyrobit právě teď? Protože vlastní společenská hra je ideální způsob, jak strávit společný čas s rodinou a vytvořit něco, co bude mít hodnotu. Navíc takovou hru můžete snadno přizpůsobit různým věkovým skupinám, zájmům nebo tématům, která jsou pro vás důležitá.
Tak vezměte papír, barvy, karton, nápady... a pusťte se do toho. Uvidíte, že vytvořit vlastní hru je jednodušší, než se zdá, a zábava vás čeká ještě dlouho poté, co zazní první „jdeme hrát!“.
Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:
PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory
Autorka: Lenka Blažeková, Copywriterk